İlgi Çeken Sunumlar

At conference

İlgi çeken sunumların ortak yanı, dinleyicelere ne anlatacağınızı anlatmaktan çok konunun onların hangi sorununa cevap bulacağını netleştirmektir. Bir çok sunumda sunum yapan kişi sunumun konusunun detaylarını anlatarak başlar ama dinleyiciler zaten konunun detaylarını internette kısa bir süre gezinerek te kolayca bulabilirler. O zaman yapacağımız şey ‘NEDEN’ler üzerinde durmaktır, özellikle giriş bölümde. Neden bu sunumu dinlemeliyim? Diye sordurabilirsek bizi dinleyenlere daha sunumun başında ilgilerini çekmeyi başarırız.

Sunumun içerisindeki ilgiyi yüksekte tutmak için hikayelerden, kendimizin yaşadığı tecrübelerden faydalanmak etkili bir yöntemdir. Power Point sunumunda kullanacağımız fotoğraflar çoğu zaman bir çok cümleyle anlatmak istediğimiz mesajı bir kerede başarılı şekilde dinleyecelerimizle paylaşmamıza olanak sağlar.

Sunum sırasında hikayelerden, tecrübelerden yola çıkarak yapmak istediğimiz şey aslında ‘NASIL’ sorusunu dinleyecilerimizin kafasında cevaplayabilmektir. Konuyu biliyorum, neden benim işime yarayacağını biliyorum, şimdi sıra bu bilgileri nasıl kullanacağım sorusunu bizi dinleyenlere aktarabilmektir.

Neden ve Nasıl’lara odaklanmak sunumuzu ilgi çekici hale getirecektir. Ve tabiki konunuzu hissederek, yaşarak anlatmak ta…

Başarılı Sunumun 3 Sırrı

Konusmacilar_icin_Notlar

Başarılı sunumlara baktığımızda çoğunda üç ana ortak yan görürüz. Başarılı sunum yapmak için bu üç önemli sırrı sunumumuzda barındırmamız çok önemli.

  1. Çok iyi hazırlanın: Sunum öncesinde yapacağımız provalar bizi sunum yaparken rahatlatacağı için başarımızı garantiler. Nasıl prova yapacağınız size kalmış, sessiz prova yani konuyu içinizden tekrarlayarak hazırlanabilirsiniz. Sesli prova, ya kendinize konuyu sesli şekilde anlatırsınız ya da gönüllü dinleyiciler bulup onlara konunuzu anlatabilirsiniz. Ya da kendinizi kameraya çekerek provanınızı yapabilirsiniz. Seçim size kalmış ama prova yapmadan sunum yapmak sunum sonrası istediğiniz verimi maalesef engeller.
  2. Konu hakimiyetiniz tam olsun: Konunuz çok iyi bilin. Sunumunuzu hazırlarken mutlaka gelebilecek sorulara göre sunumunuzu detaylıca hazırlayın. Unutmayın ki sizin odaklanmanız gereken sunumda Neden ve Nasıl ? sorularını en iyi şekilde yanıtlamaktır. Dinleyici bu sunumda benim işime ne yarar? Diye düşünerek gelir. Bu sorunun cevabını sizin sunumuzda buluyorsa, sunumuz başarılı olmuştur.
  3. Konuyu anlatmayın, yaşayın: Sunum yaptığınız konuya sizing inanmanız başarının en önemli anahtarı. Konuyu okumak ya da konu hakkında konuşma yapmak sunum yapmak değildir. Sunumu her hücrenizde yaşamanız, sesinizle, tonlamanızla, beden dilinizle sunum yaptığınız konunun ne kadar değerli olduğunu önce sizin hissetmeniz gerekli ki bu duyguyu sinleyicinizle paylaşabilin.

Sunumda Ne Giysem?

Eğitim-Eğitmen-Konuşmacı-Organizasyonları-Kopyala

Sunumlarda içerik kadar sunum yapan kişinin imajı da dinleyicilerin sunum hakkındaki düşüncelerini etkiler. Dinleyicileri olumlu etkilemek istiyorsak, imajımızda konuya hakimiyetimiz kadar sağlam olmalıdır. Peki o zaman ne yapabiliriz?

Sunum yapacağımıza yere ilk defa gidiyorsak seçeceğimiz kıyafet renk olarak koyu lacivert tonlarında olmalıdır. Mavinin tonları beden dilin literatüründe güveni vurguladığı için, ilk gittiğimiz yerde konumuz kadar sunum yapan kişi olarak bizim de güven uyandırmamız önemlidir. Kıyafetimiz ise hedef kitlemizin profiline göre resmi ya da daha günlük olabilir. İçinde rahat istediğiniz kıyafeti giymek önemli tabiki vereceğiniz profesyonel imajı olumsuz etkilemeyecek şekilde…

Gelelim daha önce sunum yaptığınız ama artık daha çok otoritenizi belirtmek istediğiniz sunumlar için seçmeniz gereken renk tabiki siyah. Siyah dinleyecelerine sunumda ve konunuzda otorite olduğunuzu, o konuda uzman olduğunuzu göstermek adına seçilebilecek bir renk.

‘Ben sadece konuyu anlatıyorum, konu hakkında karar vermek size ait’ demek isterseniz dinleyicelerinize, o zaman kıyafetiniz grinin tonlarında olabilir. Bu renk tarafsız olduğunuz anlatır.

Yeni bir konu taze fikirler kullanacaksanız sunumuzda o zaman kıyafetinizin bir yerinde yeşili kullanmanız, doğanın ve tazeliğinin rengi olduğu için yerinde olur.

Şimdi sıra sizde, sunumda vereceğiniz mesajı belirleyin ve kıyafetinizin rengini seçin. Dinleyicilerinizi konunuz kadar imajınızla da etkileyin.