Masal Terapi

MasalTerapi_Kapak.indd

Özellikle sunumlarında hikayenin gücünden yararlanmak isteyenler için; hikayeler nasıl formüle edilebilir konusunda fikir almak isteyenlere ya da tam da kitabın yazarının dediği gibi masalların terapi etkisinden faydalanmak isteyenler için çok güzel bir kaynak kitap. Tavsiye ediyorum!

Takım Motivasyonu

motivasyon

Yöneticilerin belki de en çok zorlandıkları konulardan biri takımlarında motivasyon yaratmaktır. Hatta bu motivasyon uzun süreli olmalıdır. Gelip geçici motivasyon, takımın başarısı için yeterli değildir. Uzun süreli motivasyon için takım üyelerinin içsel motivasyonunu destekleyen yönetsel stratejilerin kullanılması gerekir. Takım için yapılan maddi ödüller ya da iş dışında biraraya gelmek gibi teknikler dışsal motivasyon için gereklidir. Fakat dışsal motivasyonun etkisi kısa sürer. O yüzden içsel motivasyon oluşturmak takımın başarısını garantiler, çünkü uzun sürer içsel motivasyonun etkisi.

İçsel motivasyon için yöneticilerin kullanacağı en etkili strateji değerler çalışmasıdır. Takım üyelerinin bireysel değerleri ve takım değerleri mutlaka takım birlikte çalışmaya başlamadan önce belirlenmelidir. Daha sonra bireysel ve takım değerlerinin kurum değerleri ile oluşması sağlanmalıdır. Değerler, bireyler ve takım için neyin önemli olduğunun belirlemesidir. Güven, başarı, huzur değer örnekleri olabilir.

Bireysel değerler ve takım değerleri birbiriyle uyum içinde olursa takım üyeleri kendilerini takıma daha çok ait hissedecekleri için motivasyonu arttırır. O yüzden yöneticiler hem kendileri hem de takımları için değer çalışması yaparlarsa, takım motivasyonu garantilerler.

Mutluluğun Sırrı

soru-işareti

Bir varmış bir yokmuş. Günlerden birgün tanrılar insanlara çok kızmış. İnsanları cezalandırmak istemişler. Ne yapalım, ne yapalım diye düşünürken akıllarına mutlluğu saklamak gelmiş. Böylece insanlar yaşadıkları süre boyunca mutlu olmak için onu arayıp duracaklarmış. Nereye saklasakta mutluluğu, insanların aklına gelmesin oraya bakmak diye düşünürken… akıllarına mutluluğu insanın içine saklamak gelmiş. İnsanlar mutluluğu hep dışarda arayacakları için kendi içlerine bakmak akıllarına gelmez diye düşünmüşler. Haklı da çıkmışlar. O gün bugündür, insanlar hep mutlu olmak için mutluluğu kendi dışındaki şeylerde ya da kişilerde arar olmuşlar. Hiç mutluluğun sırrı bende saklı diye düşünmemişler…

Mutluluğun sırrı aslında hayattan aldığımız tatmine bağlı. Dört hayat alanında tatmin olduğumuz zaman kendimizi tam ve bütün olduğumuzu hissettiğimiz için mutlu oluyoruz. Bu dört alan: kariyer/iş; sağlık; ilişkiler; katkı. Bu dört alanda dengeyi sağladığımızda mutlu oluyoruz. İlk üç alanın belki çoğumuz farkında ama sonuncu alan çevremize katkıda bulunmak. Bu alanı çoğu zaman es geçiyoruz. Araştırmalar gösteriyor ki insanlar başkalarına yararlı olduklarını ya da başkalarını mutlu ettiklerini hissettiklerinde kendilerini daha mutlu hissediyorlar. Başkalarına katkı sağlamanın pek çok yolu var. Gönüllü çalışmalar yapmak bunlardan biri. Ülkemizde bir çok güzel ve anlamlı işe imza atan çok önemli sivil toplum kuruluşları var. Bunlardan birinde belki sizde mutluluğun sırrına ulaşırsınız…