Başarılı Sunumun 3 Sırrı

Konusmacilar_icin_Notlar

Başarılı sunumlara baktığımızda çoğunda üç ana ortak yan görürüz. Başarılı sunum yapmak için bu üç önemli sırrı sunumumuzda barındırmamız çok önemli.

  1. Çok iyi hazırlanın: Sunum öncesinde yapacağımız provalar bizi sunum yaparken rahatlatacağı için başarımızı garantiler. Nasıl prova yapacağınız size kalmış, sessiz prova yani konuyu içinizden tekrarlayarak hazırlanabilirsiniz. Sesli prova, ya kendinize konuyu sesli şekilde anlatırsınız ya da gönüllü dinleyiciler bulup onlara konunuzu anlatabilirsiniz. Ya da kendinizi kameraya çekerek provanınızı yapabilirsiniz. Seçim size kalmış ama prova yapmadan sunum yapmak sunum sonrası istediğiniz verimi maalesef engeller.
  2. Konu hakimiyetiniz tam olsun: Konunuz çok iyi bilin. Sunumunuzu hazırlarken mutlaka gelebilecek sorulara göre sunumunuzu detaylıca hazırlayın. Unutmayın ki sizin odaklanmanız gereken sunumda Neden ve Nasıl ? sorularını en iyi şekilde yanıtlamaktır. Dinleyici bu sunumda benim işime ne yarar? Diye düşünerek gelir. Bu sorunun cevabını sizin sunumuzda buluyorsa, sunumuz başarılı olmuştur.
  3. Konuyu anlatmayın, yaşayın: Sunum yaptığınız konuya sizing inanmanız başarının en önemli anahtarı. Konuyu okumak ya da konu hakkında konuşma yapmak sunum yapmak değildir. Sunumu her hücrenizde yaşamanız, sesinizle, tonlamanızla, beden dilinizle sunum yaptığınız konunun ne kadar değerli olduğunu önce sizin hissetmeniz gerekli ki bu duyguyu sinleyicinizle paylaşabilin.
facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Leave a Comment.