İlgi Çeken Sunumlar

At conference

İlgi çeken sunumların ortak yanı, dinleyicelere ne anlatacağınızı anlatmaktan çok konunun onların hangi sorununa cevap bulacağını netleştirmektir. Bir çok sunumda sunum yapan kişi sunumun konusunun detaylarını anlatarak başlar ama dinleyiciler zaten konunun detaylarını internette kısa bir süre gezinerek te kolayca bulabilirler. O zaman yapacağımız şey ‘NEDEN’ler üzerinde durmaktır, özellikle giriş bölümde. Neden bu sunumu dinlemeliyim? Diye sordurabilirsek bizi dinleyenlere daha sunumun başında ilgilerini çekmeyi başarırız.

Sunumun içerisindeki ilgiyi yüksekte tutmak için hikayelerden, kendimizin yaşadığı tecrübelerden faydalanmak etkili bir yöntemdir. Power Point sunumunda kullanacağımız fotoğraflar çoğu zaman bir çok cümleyle anlatmak istediğimiz mesajı bir kerede başarılı şekilde dinleyecelerimizle paylaşmamıza olanak sağlar.

Sunum sırasında hikayelerden, tecrübelerden yola çıkarak yapmak istediğimiz şey aslında ‘NASIL’ sorusunu dinleyecilerimizin kafasında cevaplayabilmektir. Konuyu biliyorum, neden benim işime yarayacağını biliyorum, şimdi sıra bu bilgileri nasıl kullanacağım sorusunu bizi dinleyenlere aktarabilmektir.

Neden ve Nasıl’lara odaklanmak sunumuzu ilgi çekici hale getirecektir. Ve tabiki konunuzu hissederek, yaşarak anlatmak ta…

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Leave a Comment.