Sunumda Ne Giysem?

Eğitim-Eğitmen-Konuşmacı-Organizasyonları-Kopyala

Sunumlarda içerik kadar sunum yapan kişinin imajı da dinleyicilerin sunum hakkındaki düşüncelerini etkiler. Dinleyicileri olumlu etkilemek istiyorsak, imajımızda konuya hakimiyetimiz kadar sağlam olmalıdır. Peki o zaman ne yapabiliriz?

Sunum yapacağımıza yere ilk defa gidiyorsak seçeceğimiz kıyafet renk olarak koyu lacivert tonlarında olmalıdır. Mavinin tonları beden dilin literatüründe güveni vurguladığı için, ilk gittiğimiz yerde konumuz kadar sunum yapan kişi olarak bizim de güven uyandırmamız önemlidir. Kıyafetimiz ise hedef kitlemizin profiline göre resmi ya da daha günlük olabilir. İçinde rahat istediğiniz kıyafeti giymek önemli tabiki vereceğiniz profesyonel imajı olumsuz etkilemeyecek şekilde…

Gelelim daha önce sunum yaptığınız ama artık daha çok otoritenizi belirtmek istediğiniz sunumlar için seçmeniz gereken renk tabiki siyah. Siyah dinleyecelerine sunumda ve konunuzda otorite olduğunuzu, o konuda uzman olduğunuzu göstermek adına seçilebilecek bir renk.

‘Ben sadece konuyu anlatıyorum, konu hakkında karar vermek size ait’ demek isterseniz dinleyicelerinize, o zaman kıyafetiniz grinin tonlarında olabilir. Bu renk tarafsız olduğunuz anlatır.

Yeni bir konu taze fikirler kullanacaksanız sunumuzda o zaman kıyafetinizin bir yerinde yeşili kullanmanız, doğanın ve tazeliğinin rengi olduğu için yerinde olur.

Şimdi sıra sizde, sunumda vereceğiniz mesajı belirleyin ve kıyafetinizin rengini seçin. Dinleyicilerinizi konunuz kadar imajınızla da etkileyin.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Leave a Comment.